Sommerens informationer.
Sommerferie - Virum Dyreklinik holder åbent hele sommeren ,
og åbningstiderne vil være som de plejer.
Vores dyrlæger holder ferie forskudt og så har vi ansat en sød ferievikar der kan hjælpe til.
Lisbeth holder ferie i uge 32, 33 og 34
Charlotte holder ferie i uge 29, 30 og 31
Ferietid
Når i selv skal på ferie lige om lidt, så er der lidt I skal tænke på.
Pension: Skal hunden eller katten i pension, kræver de fleste pensioner at dyret er vaccineret. Det skal optimalt set foregå minimum 3 uger inden hunden eller katten skal i pension.
Derudover er det en god ide at behandle forebyggende mod lopper så man ikke får ubudne gæster med hjem.
Sydpå: Skal hunden med sydpå er det en god ide at behandle med Bayvantic, forebyggende mod lopper, flåter, myg og sandfluer og på den måde sikre hunden mod sygdomme som Leishmania.
Enhver rejse ud af Danmark kræver at hunden er vaccineret mod rabies minimum 3 uger før afrejse og har et kæledyrepas.
Læs mere om reglerne på vores hjemmeside .
Transit til Bornholm - Nye regler.
Der er slækket på kravene ved transit til Bornholm - dvs. at dyrene ikke skal have ormekur, men I skal stadig anmelde til Jorbrugsverket hvornår i rejser.
Læs mere her.
TILBUD
Vi har lige nu rigtig gode tilbud på Hunter læder halsbånd og liner, samt rester af Rogz nylon seler, halsbånd og liner.
Derudover er der penge at spare på udvalgt Royal Canin foder til hund og kat (store poser). Fx. large dog 14 kg, eller young male og female 10 kg.
Sommer Konkurrence

Kom ned på klinikken og udfyld en konkurrence-slip. Vi trækker lod fredag den 9. juli og vinderen får direkte besked.
Med venlig hilsen
Alle os på Virum Dyreklinik
|